Obejrzyj trailer i zarejestruj się by uzyskać dostęp do wyszukiwarki filmów i seriali. https://image.tmdb.org/t/p/original/r8sxED3zgVBuLQFp3jvW1YRXUkn.jpg

  • Zobacz traileryoutube.com
20 dni w Mariupolu (2023)

20 dni w Mariupolu (2023)

14.07.2023USA94 Min.TV-PG
Twoja ocena: 0
9.7 3 oceny

Opis

20 dni w Mariupolu to ukraiński film dokumentalny, który wygrał Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Film jest zapisem dramatycznych wydarzeń z początku wojny w Ukrainie, skoncentrowanych wokół strategicznego miasta portowego Mariupol. Twórcą produkcji jest Mstyslav Chernov, doświadczony dziennikarz, który wraz z ekipą przebywał w Mariupolu przez 20 dni od 24 lutego 2022 roku, dokumentując brutalne ataki rosyjskich wojsk na ukraińskie miasta.

Film ukazuje codzienne życie cywilów w okupowanym Mariupolu, oddając głos ofiarom wojny. Podział opowieści na kolejne dni podkreśla zarówno upływ czasu, jak i narastające zagrożenie. Chernov skupia się na relacjach z bombardowanych domów i szpitali, prezentując nieopisane cierpienia ludności cywilnej. Surowa wizualna warstwa filmu odzwierciedla ponure realia wojny, a statyczna kamera, z przerwami na ucieczki, przekazuje autentyczność relacji.

Film zawiera wypowiedzi uczestników wydarzeń – cywilów, wojskowych, lekarzy, i ratowników. Różnorodność perspektyw dodaje głębi opowieści, a autentyczność rozmówców wzbogaca narrację. Chernov, równocześnie reżyser i świadek wydarzeń, zachowuje równowagę między obiektywnością a empatią, co widać w jego autentycznych interakcjach z ludźmi.

20 dni w Mariupolu jest filmem surowym w warstwie wizualnej, z ponurymi kadrami, ukazującymi skutki bombardowań. Chernov stosuje techniki filmowe, takie jak czarne plansze oddzielające kolejne dni, co wzmacnia efekt pamiętnika wojennego. Film zdobył uznanie dzięki swojej autentyczności, czego dowodem jest nagroda .

Mimo że film dokumentuje zaledwie fragment wojny, stanowi druzgocący obraz tragedii, pozostawiając trwałe wrażenie, nawet na widzach o mocnych nerwach.

Film został uznany najlepszym dokumentem 2023 roku według Akademi Filmowej, za co otrzymał statuetkę Oscara.

Wyszukaj 20 dni w Mariupolu (2023) Cały Film Online Lektor PL

20 dni w Mariupolu (2023)
20 dni w Mariupolu (2023)
20 dni w Mariupolu (2023)
Oryginalny tytuł 20 Days in Mariupol
Ocena IMDb 8.5 Oceny: 6,124
Ocena TMDb 8.451 Oceny: 72

Reżyser

Obsada

Udostępnij1

(1) komentarz

  • Sylwia_Jakubowska09.03.2024

    szybka i bezproblemowa rejestracja, ekstra jakosc polecam

Comments are closed.
×
NOWY KINOMANIAK!